בעיות השמיעה, אפילו אם הן קלות, ובוודאי אם הן  מורכבות וקשות, יכולות להשפיע לא מעט על חיי היום יום של הסובלים מהן. מעבר לקשיים בתקשורת היומיומית, הן עלולות להוביל גם להתנתקות מהסביבה, דיכאון וביטחון עצמי ירוד. ישנם סוגים שונים של בעיות שמיעה הנבדלות אלו מאלו באופי שלהן, בסיבות שגרמו להן וגם בדרך שבה ניתן לטפל בהן. הנה סקירה קצרה על סוגי בעיות השמיעה הקיימות:

  1. ירידת שמיעה הולכתית – בעיית שמיעה מסוג זה, נגרמת בשל נזק הנוצר באוזן החיצונית או באוזן התיכונה. בשל הפרעה בהולכת גלי הקול כתוצאה משיבוש במסלול השמיעה באזורים אלה הצליל איננו עובר באופן תקין ומגיע לאוזן הפנימית כשהוא חלש יותר. הסיבות לכך יכולות להיות נוזלים באוזן התיכונה, דלקת אוזניים, נזק לעצמימי השמע, שעווה מרובה בתעלת השמע, נקב בעור התוף ואפילו גוף זר שנמצא בתעלת השמע החיצונית. כמובן שמסוג זה עשויה להיות ירידה בשמיעה באוזן אחת, או בשתיהן.
  2. ירידת שמיעה תחושתית עצבית – כאן מדובר בבעיה המתמקדת לרוב באוזן הפנימית. גלי הקול עוברים, אמנם, בצורה תקינה באוזן החיצונית ובאוזן התיכונה, אך האוזן הפנימית איננה מסוגלת לקלוט אותם בצורה נאותה ולהעביר אותם באופן תקין אל המוח. הסיבות לכך יכולות להיות מחלה הפוגעת באוזן הפנימית, חשיפה לרעש, שימוש בתרופות מסוימות,  פגמים מולדים וגם הזדקנות. ירידה מסוג זה נפוצה ביותר אצל כבדי שמיעה מילדות.
  3. ירידת שמיעה מעורבת – בעיית שמיעה זו, כפי שניתן לנחש משמה, היא שילוב בין ירידת שמיעה תחושתית עצבית לירידת שמיעה הולכתית. הסיבה לה היא בשילוב בין נזק הנגרם לאוזן החיצונית או לאוזן התיכונה ונזק לאוזן הפנימית. במקרים כאלה גלי הקול אינם עוברים בצורה מלאה אל האוזן הפנימית, ובנוסף היא אינה מעבירה אותם היטב אל עצב השמיעה.
  4. ירידת שמיעה מרכזית – בעיית שמיעה זו נחשבת לחמורה ביותר והסיבות לה הן בדרך כלל נזק לעצב השמיעה או נזק למרכזי השמיעה שבמוח. אצל הסובלים מבעיה זו גלי הקול עוברים אמנם באופן תקין דרך כל חלקי האוזן, אך עצב השמיעה איננו מסוגל להעבירם אל המוח או שמרכזי השמיעה שבמוח אינם מקבלים את הפולסים החשמליים המגיעים מעצב השמיעה באופן תקין. הסיבות לבעיה מסוג זה יכולות להיות גידולים, מחלות כמו נוירופתיה אודיטורית או פגיעות ראש.

אתם, הילדים שלכם או ההורים שלכם סובלים מאחת מבעיות שמיעה אלו? מכון אודיופוקוס קרית אונו הוא הכתובת הנכונה להיעזר בה. המכון מציע לכם מגוון רחב של פתרונות לכל כבד שמיעה, וכן פענוח בדיקת שמיעה על מנת לאתר את מכשיר השמיעה המתאים. לסקירת האפשרויות השונות, לחצו כאן ולקבלת פרטים נוספים, צרו קשר בטלפון 03-7360685 .

סגירת תפריט
דילוג לתוכן